KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5726109
*
nr 572 6109
Gouache
Östeländskt motiv 50x75
Utrop:
100 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 mars 2009
kl 19:41:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/3 13:53:51
1
Vinnande bud
21/3 11:43:58
2
150 kr
23/3 12:53:48
2
250 kr
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04
*
Gouache
nr 572 6109
Gouache
Östeländskt motiv 50x75
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 23 mars 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 18/3 13:53:51 | 1 | Vinnande bud |
| 21/3 11:43:58 | 2 | 150 kr |
| 23/3 12:53:48 | 2 | 250 kr |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04



